NaslovnaUlogujte seRegistrujte se
 

Dijete za pocetnike

Drzanje dijete ne mora biti tesko, iako vas mnogi ubedjuju da jeste. Pored toliko razlicitih dijeta, progama, suplemenata, raznih sprava i naprava koje ce ubrzati metabolizam (najcesce dok lezite i gledate TV) nije ni cudo sto vecina onih koji zele da nesto preduzmu povodom svog viska kilograma zapadnu brzo u apatiju i odustanu. Prava istina je da je vecina dijeta uglavnom neefikasna . Zasto je to tako? Postoji odgovora koliko dijeta, ali zajednicku osnovu problema cini prosta stvar – morate odabrati dijetu koja je prilagodjena vasem zivotnom stilu i vasem karakteru.

Dijete za pocetnike

Drzanje dijete ne mora biti tesko, iako vas mnogi ubedjuju da jeste. Pored toliko razlicitih dijeta, progama, suplemenata, raznih sprava i naprava koje ce ubrzati metabolizam (najcesce dok lezite i gledate TV) nije ni cudo sto vecina  onih koji zele da nesto preduzmu povodom svog viska kilograma zapadnu brzo u apatiju i odustanu. Prava istina je da je vecina dijeta uglavnom neefikasna . Zasto je to tako? Postoji odgovora koliko  dijeta, ali  zajednicku osnovu problema cini prosta stvar – morate odabrati dijetu koja je prilagodjena vasem zivotnom stilu i vasem karakteru. Ukoliko vam se dijeta ne dopada ili vam je previse naporna i remeti vas ritam, jedva cete cekati da “zavrsite sa njom” i vratite se starom nacinu ishrane.

Ne postoji savrsena dijeta. Ali ako ste svesni svog problema, svojih navika i svog zivotnog ritma, mozete vec postojece dijete koje su preporucene od strane nutricionsta, prilagoditi vama i postici zeljene rezultate.

Glavni problem sa standardnim dijetama je sto svima odgovaraju do odredjenog stepena, ali ce isto tako i dati samo prosecan ucinak a ne najbolji za vas. Cesto se desava da kad krenete sa nekom dijetom prvih nedelju-dve rapidno gubite kilograme a onda sve stane iako se i dalje pridrzavate dijete. Dijeta je imala kratkotrajni efekat, telo se prilagodilo na nov rezim kalorijskog unosa i vi ne mozete da se mrdnete dalje. Zato je potrebno odabrati dijetu koja ce vam najvise odgovarati, koja nece biti mucenje i izgladnjivanje i koju cete moci da prihvatite kao trajnu promenu u nacinu ishrane. Treba uzeti u obzir vase zdravlje, nivo i vrste aktivnosti, telesnu tezinu i visinu, metabolizam, finansijske mogucnosti, gde zivite, koje je godisnje doba i vase postojece prehrambene navike.

Postoji nekoliko osnovnih pravila kojih bi se trebali drzati bez obzira koju dijetu odaberete:

  1. Dijeta treba da vam ulepsa zivot a ne da ga upropasti. Jedite hranu koju volite. Ne dozvolite da vam dijeta remeti drustveni zivot (necete u restoran sa prijateljima jer necete odoleti alkoholnim picima ili dezertu), da vam okupira misli (opsesivno brojite kalorije) ili remeti san (od gladi ne mozete da spavate i pocinjete da patite od nesanice). Prihvatite onu dijetu koja se najbolje uklapa u vase dosadasnje prehrambene navike i koja ne zabranjuje vama omiljenu hranu. Samo tako mozete planirati dugorocne promene u nacinu ishrane.
  2. Dijeta ne sme biti ekstremna. Naglo gubljenje kilograma je opasno po zdravlje, narusava vas izgled i efekti su kratkotrajni. izbegavajte dijete koje potpuno izbacuju neku grupu namirnica, sem ako vam doktor ne savetuje drugacije. Uravnotezena ishrana koja obuhvata sve grupe namirnica osigurava vam preko potrebe vitamine i minerale kako bi ostali zdravi.
  3. Pijte dosta vode, od1.5 do 2 litre dnevno. Najbolje je da dan zapocnete sa casom ili dve vode. Ne zaboravite da tecnost unosite i putem supe, sokova i voca tako da ne treba na silu piti 10 casa vode.
  4. Neka vam najmanji razmak izmedju obroka bude 3 sata a najveci 5 sati. To je otprilike 5 do 6 obroka na dan. Ne dozvolite da budete previse gladni, ne preskacite dorucak koji ce vam dati najvise energije za dan i ne idite gladni u krevet. Vecerajte 2 sata pre spavanja ali neku laganu hranu koja vam nece ometati san.
  5. Uzivajte u hrani. Jedite polako, jer ljudskom telu treba oko 20 minuta od pocetka obroka da registruje sitost. Ako jedete polako i dobro sazvacete svaki zalogaj, tada cete jesti duze, a uneti manje hrane. Mozda vam cak telo javi da je dosta na pola obroka.
  6. Vezbajte. Fizicka aktivnost je zdrava sama po sebi i ne treba da bude vezana za dijetu. Telo mora da trosi kalorije koje unosite a to moze i laganom setnjom, trcanjem, aerobikom, plesom. Danas ima toliko opcija da prosto nemate opravdanja ako neku bar ne probate.
  7. Ubrzajte metabolizam. Ne izbegavajte proteine, oni sadrze gradivne amino-kiseline, sporo se vare pa vas duze drze sitim i ubrzavaju metabolizam. Jedite hranu koja podstice metabolizam.

E sad samo jos da nadjete dijetu koja ce vama najvise da prija. Bas tako – da prija.

Podeli na Facebook-u

ključne reči: dijete dijete za mrsavljenje dijeta bez gladovanja dijete za mrsavljenje kako izgubiti kilograme kako mrsaviti zdravo najbolja dijeta pravila zdrave ishrane